موسیقی آوای فارابی

مقالات آموزشی

لیست مقالات عمومیهمه دسته بندی ها


متن مقاله : کارت صدا چیست و چه کاربردی دارد؟ | تاریخ ثبت : 1399/09/13

کارت صدا چیست و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله می خواهیم در رابطه با اهمیت کارت صدا صحبت کنیم و به سوالات متدوال شما عزیزان مثل کارت صدا چیست پاسخ داده خواهد شد. همیشه این سوال بین دوست داران تنظیم و آموزش آهنگسازی مطرح بوده که آیا داشتن کارت صدا امری ضروری است یا خیر. در پاسخ به این سوال مهم باید بگوییم که در واقع کارت صدا سیگنال های آنالوگی که از ادوات مختلف مثل میکروفن و … را دریافت می کند به سیگنال های دیجیتال تبدیل می کند که برای کامپیوتر یا سیستم شما قابل فهم باشد.

 

 

کارت صدا چیست

در پاسخ به پرسش کارت صدا چیست باید بگوییم که در واقع از وظایف اصلی این قطعه سخت افزاری ، آماده سازی سیگنال ها برای پخش از طریق بلندگو ها یا اسپیکر مانیتورینگ و همچنین دریافت سیگنال های ورودی از میکروفن می باشد. یکی دیگر از قابلیت های استفاده از کارت صدا کمترین حالت تاخیر در تولید صدا می باشد که این مسئله را به حداقل میرساند. اگر بخواهیم این مسئله را به ساده ترین شکل ممکن توضیح دهیم باید بگوییم که در حالت عادی وقتی شما از کارت صدای حرفه ای استفاده نمی کنید و وقتی از طریق نرم افزار میزبان ( DAW ) شروع به نوازندگی می کنید. سرعت نواختن تا اجرای هر نت با تاخیر انجام می شود. که با استفاده از ASIO که در کارت صدای حرفه ای وجود دارد این تاخیر به حداقل می رسد.

لازم به ذکر است که این قابلیت روی کارت صدای آن برد وجود ندارد. اگر نمی دانید که کارت صدای آن برد چیست پیشنهاد می کنیم که با ما در ادامه مقاله همراه باشید. کارت صدای آنبرد یک تراشه است که به صورت پیش فرض روی سیستم شما وجود دارد که قابلیت خیلی کمتری نسبت به کارت صدای حرفه ای دارد. یکی دیگر از مزیت های کارت صدای حرفه ای نسبت به کارت صدای On Board ،داشتن ورودی و خروجی های بیشتر برای اتصال دیوایس های مختلف مثل میدی کنترلر ، گیتار و … می باشد.

 

کارت صدا

 

در واقع کارت صدا یکی از قطعه های سخت افزاری و در واقع یکی از مهم ترین تجهیزات استودیو موسیقی به شمار می رود که عملیات ضبط، ویرایش و همچنین پخش انواع صدا را بر عهده دارد. نام دیگر این قطعه سخت افزاری Audio Interface که به معنای رابط صوتی است.

 

وظیفه اصلی کارت صدا

در اواخر دهه 80 میلادی استفاده از کارت صدا در میان اهل موسیقی رواج زیادی پیدا کرده بود و از همان زمان به بعد بود که این دستگاه سهم بزرگی را در موسیقی به نام خودش به ثبت رساند. در واقع می توان گفت که وظیفه اصلی کارت صدا آماده ساختن سیگنال ها آن هم به منظور پخش از طریق بلندگوها، اسپیکرها و همچنین دریافت کردن سیگنال های ورودی از میکروفن و آماده سازی آن برای ذخیره در حافظه کامپیوتر است.

 

صداها و اصوات در حقیقت سیگنال هایی آنالوگ مانند هستند که به واسطه ارتعاش از منبع صوتی آن هم به شکل موج های به هم پیوسته، منتشر می شوند و کامپیوتر هم دائماً در حال پردازش این سیگنال های آنالوگ مانند است و به همین دلیل است که این سیگنال ها مدام در حال تغییر هستند.

 

زمانی شما می توانید سیگنال های آنالوگ را در کامپیوتر ذخیره کنید که قابلیت ویرایش هم داشته باشد که بتوانید آن را به سیگنال های دیجیتال تبدیل نمایید و از آن طرف هم همین سیگنال های دیجیتال باید برای پخش شدن از اسپیکرهای مانیتورینگ و بلندگوها باید مجدداً به سیگنال های آنالوگ تغییر شکل پیدا کنند و در واقع این سیگنال ها مدام در حال تغییر هستند.

همان طوری که در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم وظیفه اصلی کارت صدا تبدیل این سیگنال ها به انواع مورد نیاز هم برای کاربر و هم برای کامپیوتر است و قبل از اینکه بهترین کارت صدا را انتخاب و آن را خریداری نمایید باید یک مقدار در مورد آنها اطلاعات کسب نمایید.

 

چرا افراد به کارت صدا نیاز دارند؟

 

کارت صدا موسیقی

 

دلایل زیادی می توان بر شمرد که به جای اینکه از کارت صدا مخصوص کامپیوتر استفاده نمایید از کارت صدا کاملاً اختصاصی و حرفه ای و به اصطلاح اکسترنال برای این منظور استفاده شود. به طور مثال می توان اینگونه گفت که کارت صدایی که روی کامپیوتر نصب می شود از کیفیت لازم و همچنین صدای محدودی برای ضبط موسیقی برخوردارند و به طبع ورودی و خروجی های آنها هم برای ضبط موسیقی، کافی نمی باشد.

کارت های صدایی که روی کامپیوترها نصب هستند دارای یک ورودی و یک خروجی استریوی line level آن هم با کیفیت کاملاً معمولی و یک خروجی برای هدفون برخوردارند. از آن طرف اختلال سیگنال های الکترومغناطیس و اختلال های رادیویی و همچنین تأخیرهای زیادی می تواند تأثیرهای منفی زیادی را روی کیفیت صدای ورودی و خروجی بگذارد.

در ضمن کارت صدا کامپیوتر با برخوردار بودن از دو کانال ورودی کاری کاملاً غیرممکن را برای ضبط کردن کیت درامز و یا یک گروه موسیقی بر عهده خواهد داشت. در واقع این نوع کارت ها تنها برای وصل کردن یک جفت اسپیکر آن هم برای اجرای فایل های صوتی فشرده مانند MP3 مناسب هستند و به همین دلیل است که برای ضبط موسیقی و همچنین مانیتور کردن صدا آن هم با کیفیت بالا و استودیویی به یک کارت صدا کاملاً حرفه ای، تخصصی و قابل اطمینان نیاز داریم.

 

انواع کارت صدا

 

دستگاه کارت صدا

 

کارت صدا که در واقع رابط صوتی هم به شمار می روند به دو شکل عمده طراحی، تولید و منتشر می شوند:

 

 • کارت صدا داخلی (Internal)

این نوع کارت صدا همان طوری که از اسم آن هم می توان متوجه شد به صورت داخلی روی مادربرد و در داخل کیس کامپیوتر نصب می شود و خیلی از سیستم های کامپیوتر خانگی و حتی اداری هم از این رابط صوتی استفاده می کنند. نوع دیگری از این کارت صدا داخلی وجود دارد که به آن آنبورد (On Board) می گویند که روی مادربورد نصب می شوند.

از این نوع کارت های صدا بیشتر برای آهنگسازی الکترونیک، ساخت و تولید موسیقی، تنظیم و همچنین ویرایش صدا استفاده می شود. شاید کارت های داخلی مدل های پیشرفته و حرفه ای از کیفیت بالایی برخوردار باشد اما به خاطر اینکه ورودی و همچنین خروجی های آن به راحتی در دسترس قرار ندارد از محبوبیت زیادی برخوردار نیستند و به همین دلیل اشخاصی که کیفیت به هنگام ضبط و همچنین پخش صدا برای آنها از اولویت بالایی برخوردار است بیشتر از نوع اکسترنال یا همان خارجی آن استفاده می کنند.

 

 • کارت صدا خارجی (External)

این کارت صدا خارجی (External Sound Card) هم همانگونه که از نام آن پیداست در خارج از کیس کامپیوتر و به طور معمول در درون جعبه ای فلزی به جهت مراقبت کردن از مدارها و همچنین تراشه های آن، قرار دارد. این کارت ها به نسبت همتای داخلی خود از محبوبیت زیادتری برخوردارند به دلیل اینکه به راحتی می توان به ورودی و خروجی های آن دسترسی پیدا کرد. برخی از شرکت ها و کمپانی ها که سازنده تجهیزات استودیو هستند سعی کردند محصولات خودشان را به دو شکل داخلی و خارجی و در قالب یک محصول ارائه دهند و این می تواند کار را برای خرید این نوع محصول آسان تر کند.

 

انواع مختلف رابط کارت صدا

 

راهنمای خرید کارت صدا

این نوع کارت های صدا رابط های مختلفی دارند که در زیر به چند نمونه آن اشاره می کنیم:

 • رابط ورودی: برای ورود داده ها از این نوع رابط ها استفاده می شود که انواع مختلفی هم دارد.
 • رابط خروجی: برای ارسال سیگنال از کارت صدا به دیگر دستگاه ها از رابط خروجی استفاده می شود که به وسیله اتصال کابل به هدفون یا اسپیکرها و سایر تجهیزات استریو متصل می شوند.
 • رابط صوتی مخصوص (CD): برای ارتباط بین پخش کننده سی دی و همچنین کارت صوتی از این رابط استفاده می شود که در صورتی که این رابط وجود نداشته باشد دستگاه قادر به پخش سی دی نخواهد بود
 • رابط میدی (MIDI): به طور تقریبی تمامی کارت صداها این نوع رابط را پشتیبانی می کنند که به راحتی می توان به وسیله این رابط نت های قابل ویرایش را توسط کیبوردهای MIDI ایجاد و آن را ضبط کرد

 

منبع بیتستان

خروج

کارت صدا چیست و چه کاربردی دارد؟

کارت صدا چیست و چه کاربردی دارد؟


متن مقاله : یادگیری پیانو در هفت قدم | تاریخ ثبت : 1399/09/13

بسیاری از علاقه مندان پیانو، با این سوال مواجه اند که آیا برای یادگیری پیانو حتماً باید کلاس رفت یا به صورت خودآموز هم می شود یاد گرفت. چرا نتوان؟ با اراده و پشتکار و علاقه، هر چیزی آموختنی است. خوشبختانه در اینترنت مطالب آموزشی زیادی وجود دارد که بیشترِ آن رایگان یا با قیمت ارزان در دسترس شماست. بنابراین عامل اصلی در یادگیری خودآموز، تلاش و همت خودِ شماست. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که چگونه متناسب با سرعت یادگیری، پیانو را فرا بگیرید.

یادگیری پیانو در 7 قدم

قدم اول - خرید پیانو

اولین نکته در یادگیری خودآموز، خرید ساز بر اساس قیمت پیانو است. یعنی پیانویی متعلق به خودتان که همیشه برای تمرین در دسترس تان قرار داشته باشد. اگر در منزل، پیانو ندارید یا دوستی ندارید که پیانوی خود را به شما قرض بدهد، چاره ای ندارید که برای خرید این ساز هزینه کنید.

در بازار انواع پیانوهای آکوستیک از جمله گرند، گرند کودک یا دیواری وجود دارد. همۀ این ها جزو پیانوهای آکوستیک هستند و صدا را از طریق 88 کلید به گوش شما می رسانند. مسلماً پیانوی گرند از همه بهتر است؛ مخصوصاً مدل های مخصوص کنسرت. تنها مشکل پیانوی گرند کنسرت، قیمت بالای آن است که چیزی حدود 10 هزار دلار آب می خورد! این رقم ممکن است برای خیلی ها سنگین باشد.

در صورتی که می خواهید برای خرید پیانو آکوستیک سرمایه گذاری کنید پیشنهاد می کنیم از مدل دیواری (Upright) یا گرند کودک استفاده کنید. این دو مدل را می توانید با قیمت تقریباً ۲ هزار دلار در بازار پیدا کنید. با این حال اگر باز هم رقم برایتان زیاد است می توانید از پیانوهای دیجیتال استفاده کنید. خوشبختانه پیانوهای دیجیتال خوبی در بازار وجود دارد که همانند مدل های آکوستیک دارای ۸۸ کلید هستند، صدای قابل قبولی دارند و با ۲۰۰ دلار گیر می آیند.

در خرید پیانو اکوستیک حتما قبل از دریافت سفارش از کوک بودن ساز مطمئن شوید؛ چرا که مدل های آکوستیک به طور منظم در فواصل شش ماهه یا یک ساله نیازمند کوک هستند که این می تواند یک نکتۀ منفی باشد؛ ولی به اعتقاد من کوک کردن ساز کمک می کند تا هم گوش تان را به شنیدن و تشخیص نت ها عادت دهید و هم با مکانیسم عملکرد پیانو آشنا شوید.

 

قدم دوم - کلیدهای ماژور را یاد بگیرید

بعد از خرید و تنظیم پیانو، اولین چیزی که باید یاد بگیرید، آشنایی با کلید های ماژور است که سردمدارشان، Middle C یا C وسط است. C وسط، مکان خوبی برای شروع یادگیری پیانو است؛ در واقع این کلید، نقطه آغازین نواختن تمام قطعات شما است.

C وسط، درست در سمت چپِ جفت کلیدهای مشکی قرار گرفته، که در اکتاو وسط کیبورد واقع است. با شناسایی این کلید، شناسایی بقیۀ نت ها آسان می شود. برای مثال نت سفید بعدی، نت D خواهد بود و بعد از آن E و همینطور F و G و A و B. بعد از نتِ B به اکتاو بعدی خواهیم رسید که دوباره با C شروع می شود. با همین سه کلید E, D و C می توانید آهنگ Mary had a little lamb را بزنید.

بعد از شناسایی نت ها، نوبت به تشخیص جنس صدایشان می شود؛ یعنی تشخیص تن های میانی، باس،  فلت، شارپ و … . این تفاوت را با کمی دقت در گوش دادن به نت ها می توانید متوجه شوید.

 

قدم سوم - آکورد ها را یاد بگیرید

 آکورد یعنی نواختن چند نت به صورت همزمان. بیشتر آهنگ ها معمولاً حاوی  آکورد هستند. برای یک نوازنده، تشخیص آکوردها و شناسایی نت های سازندۀ آن، مهم است. برای شروع می توانید از آکوردهای پایه شروع کنید و با بعد از کمی پیشرفت، سراغ آکورد های پیشرفته تر بروید. منابع زیادی برای آشنایی با این مبحث وجود دارد که به صورت کتاب، ویدیو و مقاله در اینترنت وجود دارد. سعی کنید با کمک این منابع، دانش آکوردشناسی خود را به مرحله خوبی برسانید؛ چرا که این موضوع بسیار در یادگیری پیانو مهم است.

 

قدم چهارم - روی الگوها و Chord Progression تمرکز کنید

موسیقی، یعنی الگو. بعد از یادگیری تشخیص آکورد ها، تمرکزتان را روی الگوها بگذارید؛ تلاش کنید آکوردهای که در طول یک آهنگ در قالب یک الگو استفاده شده را تشخیص دهید. تمرکز روی توالی آکوردها به شما کمک می کند تا راحت تر بنوازید، ترکیب آکوردها را متوجه شوید و درک بهتری از ملودی و هارمونی پیدا می کنید. این مهارت تاثیر زیادی روی زیبایی قطعه دارد.

 

قدم پنجم - تکنیک های انگشت گذاری را یاد بگیرید

یادگیری جایگاه نت ها مهم است ولی شیوه صحیح انگشت گذاری برای نواختن نت ها نیز مهم است. در پیانو شما باید از یک شیوۀ درستِ انگشت گذاری پیروی کنید. در غیر این صورت ممکن است به روش های اشتباه عادت کنید و در نواختن برخی از قطعات دچار مشکل شوید؛ یا حتی نتوانید قطعات ساده را با فرم درست اجرا کنید. کتاب های مختلفی برای تقویت حافظه عضلانی و بهبود سرعت انگشت ها وجود دارند. این تمرینات دقت و قدرت انگشت ها را نیز تقویت می کنند.

 

قدم ششم - نت خوانی را  یاد بگیرید

آنچه در قدم های پیشین گفتیم، مبتنی بر یادگیری پیانو از طریق شنوایی بود. برای پیشرفت بیشتر، باید مهارت نت خوانی را هم تقویت کنید؛ یعنی بتوانید یک آهنگ را از روی نت آن اجرا کنید. برای یادگیری نت خوانی باید چیزهای زیادی در مورد سرکلیدها، دیرندها، زمان بندی و علائم آرتیکولاسیون فرا بگیرید که تسلط بر آن ها شاید سال ها زمان ببرد. اینکه آموخته هایتان را چگونه در میدان عمل به کار گیرید، خود، حکایت ها دارد! خیالتان راحت، نت خوانی را نمی توانید با یکی دو هفته، سر و تهش را هم آورید؛ بلکه برای تسلط بر آن سال ها زمان لازم است.

 

قدم هفتم - تمرین، تمرین، تمرین

بعد از گذراندن مراحل قبلی، تنها چیزی که باقی می ماند تمرین فراوان است. حتی اگر معلم خصوصی گرفته باشید، حتی اگر کلاس پیانو رفته باشید و حتی اگر چندین جلد کتاب خوانده باشید، در نهایت میزان تمرین شماست که آینده تان را رقم می زند. سعی کنید روی نقاط ضعف خود تمرکز کنید و آنها را به نقاط قوت تبدیل کنید. از چالش ها نهراسید و با کمکشان پیشرفت خود را سرعت بخشید . تنوع را وارد برنامه خود کنید و صرفاً خودتان را به یک متد آموزشی محدود نکنید. 

و در نهایت، آن جمله همیشگی را تکرار می کنیم: 

تمرین، تمرین، تمرین!

خروج

یادگیری پیانو در هفت قدم

یادگیری پیانو در هفت قدم


متن مقاله : معرفی انواع سبک های موسیقی در جهان | تاریخ ثبت : 1399/08/27

معرفی انواع سبک‌ های مـوسـیقـی در جهان

بدون شک شما هم بسیار شنیده‌اید که اشخاص اهل فن یا حتی غیرمتخصص در زمینه مـوسـیقـی  پس از اتمام یک قطعه مـوسـیقـی در مورد سبک آن و یا سبک های مـوسـیقـی مورد نظرشان صحبت کرده‌اند. اگر دوست دارید از قافـله عقـب نمانـید با چارگوشه همراه باشید تا با مهمـترین، معـروف‌تـرین و رایجترین سبـک های مـوســیقـی آشـنا شـوید.

سـبک هـای مـوسـیقـی یا ژانر یا گونه، هر سه به ویژگی‌های یک قطعه مـوسـیقـی از نظر دوره‌ی زمانی، ریشــه‌های منطقـه‌ای یا جغـرافیـایی، تکنیـک اجرای قطعه و نوع سـاز‌های اسـتفاده شـده در قطـعه گفته می‌شـود. تعداد سـبک‌ های موسـیقی ایرانـی و غربـی بسـیار زیـاد اسـت.

انواع سبک‌ های مـوسـیقـی

سبک یا ژانر یا گونه هرسه به ویژگی‌های یک قطعه مـوسـیقـی از نظر دوره‌ی زمانی، ریشه‌های منطقه‌ای یا جغرافیایی، تکنیک اجرای قطعه، نوع ساز‌های اســتفاده شده در قطعه و … گفته می‌شود. آنچه در ادامه می‌آید عبارتند از مهمترین سبک های مـوسـیقـی.

معرفی انواع سبک‌ های موسیقی در جهان

موسیقی کلاسیک موسیقی آکادمیک

مـوسـیقـی کلاسیـک

مـوسـیقـی کلاسیـک مـوسـیقـی آکادمیک و دقیق اســت که می‌توان گفت مادر تمام سبک‌ های مـوسـیقـی بوده واکثر سبک‌های به وجود آمده برگرفته از مـوسـیقـی کلاسیـک هستند. شروع این سبک از مـوسـیقـی مربوط به سال ۵۰۰ پس از میلاد اســت. مـوسـیقـی کلاسیـک چهار دوران را شامل می‌شود که عبارتند از: دوران باروک، دوران کلاسیـک، دوره رمانتیک و دوره کلاسیـک مدرن. سبک کلاسیـک دربردارنده حالت‌های پیوسته و دگرگون شونده اســت و تضاد و تنوع فراوان در این سبک، از ویژگی‌های برجسته آن اســت. در سبک کلاسیـک علاقه به تغییرات تدریجی دینامیک، سبب جایگزینی پیانو به جای کلاوسن شد.

مـوسـیقـی باروک

باروک در لغت یعنی اســتادانه زینت دادن و یا ماهرانه درست کردن و مـوسـیقـی باروک بیانگر اشرافیت حکومت‌های اروپایی بوده اســت. تفاوت اساسی مـوسـیقـی باروک نسبت به آثار مـوسـیقـی رنسانس تأکید بر ضرب اســت. در دوره مـوسـیقـی باروک ساز‌های بادی بیشتر مورد اســتفاده قرار گرفتند و فرهنگ جدید ساز‌های کلاویه‌ای شروع به شکل‌گیری کرد. در دوران مـوسـیقـی باروک مـوسـیقـی سازی و آوازی از یکدیگر تفکیک شدند و قواعد جدید هارمونی و کنترپوان تدوین گشت و امکان مدولاسیون فراهم آمد. از ویژگی‌های برجسته سبک باروک، می‌توان به یکنواختی حالت مـوسـیقـی اشاره کرد. ریتم‌ها یا الگو‌های ملودیک به حالت‌هایی معین اشاره داشتند. این یکنواختی به این معناســت که اگر مـوسـیقـی شاد شروع شود تا آخر شاد خواهد ماند یا اگر آرام و ملایم آغاز شود تا به انتها اینگونه خواهد بود. لازم به ذکر اســت که آثار آوازی در سبک باروک از این قانون مستثنی هستند.

مـوسـیقـی امپرسیونیسم

مـوسـیقـی امپرسیونیسم به نوعی سبک مـوسـیقـی مدرن را به نمایش می‌گذارد. این سبک مـوسـیقـی در قرن ۱۹، آغاز حرکتی به سوی سوبژکتیویسم یا ذهنیت گرایی بود که تجربه ذهنی را اساس همه معیارها و قوانین می‌داند. هر چه در این سبک جلوتر می‌رویم، به سوی هنر انتزاعی و نارئالیستی پیش می‌رود. درمـوسـیقـی امپرسیونیسم هنرمند با بها دادن به ابداع، نوآوری و خلاقیت در خلق اثر هنری، به سمت ترسیم جهان درون خویشتن رفته و از عالم عینیت فاصله می‌گیرد.

مـوسـیقـی مینیمال

اساس پیدایش مـوسـیقـی مینیمال تصمیم وقتی گروهی از مـوسـیقـیدانان تصمیم گرفتند به جای اســتفاده از پیچیدگی در فرم‌ها و فرمول‌های هارمونی و ملودی درساخته‌هایشان به تولید مـوسـیقـی ساده روی بیاورند، مـوسـیقـی مینیمال یا کمینه گرا، بطور رسمی از دهه ۱۹۶۰ پا به عرصه مـوسـیقـی نهاد. مبنای سادگی مـوسـیقـی مینیمال، تنزل به سمت المان‌های پایه در ساخت اثر و تکرار و ماندن بیش از حد در یک ریتم، ملودی، آکورد و تمپوی ثابت، بدون کوچکترین تغییر بود.

معرفی انواع سبک‌ های موسیقی در جهان

موسیقی پاپ بیشترین مخاطب را به خود اختصاص داده است

مـوسـیقـی پاپ

مـوسـیقـی پاپ که در دهه ۵۰ آغاز شد نوعی مـوسـیقـی غیرآکادمیک و مردم پسند اســت که از واژه people گرفته می‌شود و معمولاً در مقابل مـوسـیقـی کلاسیـک و فولـک قرار می‌گیرد.
در مـوسـیقـی پاپ ملودی مخصوص کلام خواننده ساخته می‌شود. مشخصه مـوسـیقـی پاپ، یک عنصر ریتمیک سنگین در زیر اســت که معمولا توسط دستگاه‌های تقویت کننده الکترونیک (amplifier) اجرا می‌شود و ملودی اصلی بر این ریتم غالب اســت. به طور کلی هدف تولید مـوسـیقـی پاپ که به شکل تجاری تهیه می‌شود، سود مالی اســت.
ترانه‌های پاپ معمولا در ۳ دقیقه اجرا می‌شوند و در آن‌ها از ملودی‌هایی اســتفاده می‌شود که معمولا بسیارشنیدنی بوده و عده بسیاری را به خود جلب می‌کنند. فعالیت هنرمندان مـوسـیقـی پاپ در سبک‌های راک، هیپ‌هاپ، کانتری، ریتم و بلوز و کانتری باعث شده که این سبک تبدیل به سبکی انعطاف‌پذیر شود.

معرفی انواع سبک‌ های موسیقی در جهان

راک سبکی ریتمیک و پر هیجان

سبک راک

سبک راک نوعی مـوسـیقـی ریتمیک اســت که به وسیله ساز‌های خاصی مثل گیتار الکتریک، گیتار باس، درام و … اجرا می‌شود. در این سبک از نوعی ضرب یکنواخت با صدای بلند اســتفاده می‌شود. بلندی اصوات یکی از ویژگی‌های مـوسـیقـی راک اســت.

سبک پانک راک

سبک پانک راک به نوعی زیر مجموعه‌ی راک به شمار می‌آید. پیروان این سبک از اینکه روی صحنه جنگ و دعوا راه انداخته یا لخت شوند ابایی نداشته و این کار‌ها را بخشی از حرکات نمایشی خود قلمداد می‌کنند. صدای مـوسـیقـی‌شان بسیار بلند و آزاردهنده اســت. مـوسـیقـی‌ سبک پانک راک غالباً از نوع مـوسـیقـی فوق العاده ساده اســت و شعر‌هایشان وقیحانه و نارساســت. از دیگر ویژگی‌های این گروه‌ها می‌توان به لباس پوشیدن عجیب و منحصر به فرد و آرایش تند و زننده آنان هنگام اجرا اشاره کرد.

معرفی انواع سبک‌ های موسیقی در جهان

اپرا سبکی که مخاطبان خاص خود را دارد

سبک اپرا

اپرا یک نمونه بارز مـوسـیقـی کلاسیـک اســت. اپرا ترکیبی از مـوسـیقـی، لباس‌های خاص و یک داســتان اســت که بر اساس آن داســتان مـوسـیقـی و آواز شکل گرفته اســت. در حقیقت اُپرا نمایشی اســت که با همراهی ارکستر به آواز خوانده می‌شود.
اپرا ۳بخش اصلی دارد:

۱. پیش‌درآمد یا اوُوِرتور (او – وِر – تور): درواقع مقدمه‌ای برای شروع اپراســت که کاملاً به‌صورت سازی اســت و هیچ خواننده‌ای در آن نمی‌خواند.
۲. آریا (Aria): قسمت اصلی اپراســت و خواننده در آن با آرایش‌های آوازی، قدرت و مهارتش را نشان می‌دهد.
۳. رسیتاتیف (Recitatif): نوعی از فن بیان و مکالمه‌ی آوازی اســت و غالباً پیش از آریا قرار می‌گیرد. در اپرای ایتالیایی، رسیتاتیف رابط بین دو آریاســت:

رسیتاتیف ساده (Recitatif Secco)، که آواز بدون ارکستر اســت و فقط با چند آکورد کوتاه همراهی می‌شود.
رسیتاتیف آکامپانیه (Recitatif accampagne)، که خواننده به همراهی ارکستر می‌خواند و بیشتر در اپرا‌های فرانسوی معمول اســت.

معرفی انواع سبک‌ های موسیقی در جهان

موسیقی جاز موسیقی بداهه نوازی

مـوسـیقـی جاز

جاز یا جَز یکی از سبک‌ های مـوسـیقـی اســت که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم از تشکلات سیاه‌پوستان آمریکا نشات گرفته اســت. از مشخصات آن، مکث و ضدضرب، ضرب‌های تاب‌دار و خرامان، تغییرات داینامیکی متداول، پرسش و پاسخ‌خوانی، چندضربی بودن و بداهه‌نوازی اســت. البته ناگفته نماند که همه بخش‌های یک اثر جزئی از بداهه نوازی نیست، اما بداهه نوازى عامل هیجان و زیبایى یک اثر جز اســت؛ و پر واضح اســت که بیشتر نوازندگان این سبک نیز به سبب بداهه نوازی‌های خلاقانه مختص به خود ماندگار شده‌اند. از مهم‌ترین بخش‌های مـوسـیقـی جز ریتم این سبک اســت. ارکستراسیون در موسیقى جز به این گونه اســت که ساز‌هایی همچون کنترباس، سازهاى کوبه‌ای، پیانو و گیتار اجرای ریتم و جذابیت‌های خاص آن را بر عهده دارند و معمولاً ملودی و بداهه نوازی‌ها اغلب توسط ساز‌های بادی برنجی، کلارینت، پیانو، ویبرافون و … اجرا می‌شود. در موسیقى جز تاکید بیشتری بر ساز‌های بادی وجود دارد تا ساز‌های آرشه‌ای و بر خلاف مـوسـیقـی سمفونیک که بر مجموعه صدای ساز‌ها تاکید می‌شود، در سبک جز رنگ صدای هر ساز جداگانه مورد توجه قرار می‌گیرد.

سبک بلوز

سبک بلوز سبکی آوازی و سازی اســت که ریشه آن به اجتماعات آفریقایی – آمریکایی در ایالات متحده باز می‌گردد. منشا اصلی این مـوسـیقـی به مراسم مذهبی در آفریقا، ترانه‌های کارگران سیاه پوست و دیگر عناصری باز می‌گردد که همگی ریشه در مناطق غربی قاره آفریقا دارند. علت اینکه در بین سبک های مـوسـیقـی این سبک به بلوز معروف شد این بود که پیشگامان این سبک (برده‌های سیاه) با غم این مـوسـیقـی را اجرا می‌کردند و Blue در زبان انگلیسی به معنای غم نیز هست. برخی از صاحب نظران معتقدند که شیوع این سبک در آمریکا به زمان برده‌داری برمی‌گردد؛ زمانی که برده‌های آفریقای درهنگام کار در مزارع پنبه با خواندن شعر‌هایی بعضاً ریتمیک همراه پاسخ و تکرار توسط دیگر کارگران، سعی می‌کردند به کار برداشت محصولات شوق و نظم بدهند. زادگاه مـوسـیقـی سبک “بلوز” شهر ممفیس اســت.

مـوسـیقـی هیپ پاپ

مـوسـیقـی هیپ هاپ که در اوخر دهه ۸۰ تبدیل به بخش چشمگیری از فرهنگ پاپ روزگار خود شد، در اواسط دهه ۷۰ پا به عرصه مـوسـیقـی گذاشت. مـوسـیقـی هیپ هاپ از دو بخش اصلی رپ (MC) و (DJ)، یعنی ترکیب صدا و اسکرچ تشکیل شده اســت. موضوع آن عموماً داســتان‌هایی از زندگی نامه افراد اســت. این داســتان‌ها اغلب به صورت اشعار بسیار ریتمیک، همراه با تکنیک‌های همگون خوانده می‌شوند. در مـوسـیقـی هیپ هاپ یک قطعه سازی تحت عنوان “بیت” خواننده رپ را همراهی می‌کند، که توسط یک دی جی نواخته شده و یک تهیه کننده و یک یا چند نوازنده آن راخلق می‌کنند. مـوسـیقـی هیپ هاپ توانسته اســت در بین انواع سبک های مـوسـیقـی سهم بزرگی را به خود اختصاص دهد، به طوریکه تا آغاز دهه ۲۰۰۰، مـوسـیقـی هیپ هاپ در صدر فهرست مـوسـیقـی‌های محبوب قرار گرفت.

معرفی انواع سبک‌ های موسیقی در جهان

رپ سبکی نوظهور ولی در عین حال پر طرفدار

سبک رپ

سبک مـوسـیقـی رپ که در دهه ۱۹۶۰ توسط سیاهپوستان آمریکایی در برانکس (واقع در نیویورک) به وجود آمد، نوعی سلاح مبارزه جوانان سیاه با تبعیض‌های نژادی رایج در آن زمان بود و به دلیل بیان مشکلات زندگی در گِتو‌ها (جایی برای زندگی مردمی که جزو اقلیت یک شهر به حساب می‌آیند) به مـوسـیقـی گتو نیز شهرت دارد.

گرچه همواره سیاهپوستان را صاحبان مـوسـیقـی رپ می‌دانند، اما نمیتوان از نقش آمریکایی‌های لاتینی تبار در زنده نگه داشتن این سبک چشم پوشی کرد. همچنین در دنیای امروز رپ از چارچوب منحصر به سیاهپوستان خارج شده و تبدیل شده اســت به یک شیوه اعتراض برای جوانان جهان؛ در واقع هر جا که جوان‌ و نارضایتی وجود دارد رپ هم به عنوان یک شیوه اعتراض در قالب مـوسـیقـی و در دل کلماتی که به سرعت و پشت سر هم اجرا می‌شوند، نیز حضور دارد.

سبک کانتری

کانتری، سبک مـوسـیقـی محلی در آمریکا اســت که به بیان سنت‌ها و عواطف می‌پردازد. سبک کانتری، سبکی بسیار ساده اســت که در موضوع، ملودی و اشعار با مـوسـیقـی بلوز شباهت دارد. اکثر ترانه‌های این سبک بر اساس چند آکورد ساده و یک ملودی خطی ساده ساخته و اجرا می‌شوند.
مـوسـیقـی کانتری ترکیبی از مـوسـیقـی اصیل جنوب ایالت متحده آمریکا و کوه‌های آپالاچ، در شرق آمریکای شمالی اســت که ریشه‌های آن مربوط به مـوسـیقـی سنتی محلی، مـوسـیقـی سلتی (از زبان هند و اروپایی)، مـوسـیقـی مذهبی-عرفانی و مـوسـیقـی دوران قدیم اســت.
بانجو، ویلن، گیتار و هارمونیکا (سازدهنی) از آلات اصلی مـوسـیقـی کانتری می‌باشند ولی این سبک برای گیتار از زیباترین و پرهیجان‌ترین سبک‌ های مـوسـیقـی به حساب می‌آید.

دو سبک اصلی از سبک کانتری، کانتری سنتی و کانتری مردمی اســت. کانتری مردمی در واقع شاخه‌ای از سبک راک (Rock) اســت که نسبت به نوع سنتی، طرفداران خیلی بیشتری دارد. اســتقبال جامعه از سبک کانتری و رواج آن موجب شد، این سبک در بین سبک‌های سنتی آمریکا تثبیت و پذیرفته شود.

مـوسـیقـی الکترونیک

مـوسـیقـی الکترونیک تلفیقی از ذوق و خلاقیت انسان و تکنولوژی اســت. این مـوسـیقـی به ما اجازه تولید صدا‌هایی را می‌دهد که در مـوسـیقـی اکوستیک نمی‌توان به آن‌ها دست یافت. در مـوسـیقـی الکترونیک معیار‌های سنجش، در حول محور هنر صدا و به خصوص صدای غیر موسیقایی متمرکز اســت. در این نوع مـوسـیقـی صدا یا از پایه توسط مدار‌های الکترونیکی تولید می‌شود و یا در صدای ساز طبیعی ضبط شده، بنا به علاقه آهنگساز تغییر و تحول ایجاد می‌شود.

ژانر‌های مـوسـیقـی الکترونیک شامل الکترونیکا، مـوسـیقـی امبینت، مـوسـیقـی رقص الکترونیک و مـوسـیقـی صنعتی اســت. مـوسـیقـی الکترونیک قابلیت تنظیم و تولید محتوای هارمونیک صدا‌ها از یک موج سینوسی یا فرکانسی ساده تا بهترین و عالی‌ترین صدای ممکنه را دارد. محدودیت مـوسـیقـی الکترونیک به عدم انتقال کامل مـوسـیقـی به شکل نت بر روی کاغذ بازمی‌گردد. و اینکه برای اصواتی مانند صدای باد، برگ و درخت نمی‌توان نتی رادر نظر گرفت اما می‌توان آن را تولید کرد. این موضوع می‌تواند نشان دهنده اجرایی یا بداهه بودن مـوسـیقـی الکترونیک باشد.

سبک NewAge

مـوسـیقـی New Age یا عصر نو، سبکی در بین سبک های مـوسـیقـی اســت که تاکید بسیار زیادی بر بیان عواطف و احساسات درونی دارد و هدف آن مثبت اندیشی و آرامش روحی اســت. درون مایه این مـوسـیقـی معمولا آرام بخشی و تاکید ویژه بر معنویت و مسائل روحی اســت و در یوگا و مراقبه از این سبک اســتفاده می‌شود و حتی برخی از آثار این سبک را می‌توان در مواردی، چون مـوسـیقـی درمانی نیز به کار برد. مـوسـیقـی دان‌های این سبک معمولا از دانش و توانایی بسیاری برخوردار هستند و به خوبی می‌توانند شنوندگان را به آثار خود جذب کنند.

در بسیاری از نمونه‌های این نوع مـوسـیقـی که هم از مـوسـیقـی الکترونیک و هم از مـوسـیقـی آکوستیک به وجود می‌آید، صداهای ضبط شده از طبیعت نیز به کار گرفته می‌شود ولی اســتفاده از صدای انسان در این سبک معمول نیست. البته با تکامل این مـوسـیقـی اســتفاده از خواننده، بخصوص برای اجرای آواهایی از بومیان آمریکا، سانسکریت، و تبتی نیز رایج‌ شد.

معرفی انواع سبک‌ های موسیقی در جهان

متال سبکی خشن و پر هیاهو

مـوسـیقـی متال

مـوسـیقـی متال دارای ریتمی تند و آشفته اســت. در این مـوسـیقـی اســتفاده از داد و فریاد و صدای بلند سیستم‌های پیشرفته صوتی مرسوم اســت. برخی معتقدند آشفتگی ملودی‌ها در این سبک با ذهن و زندگی آشفته انسان امروز هم‌نوایی دارد و در عین حال قدرت تفکر، تشخیص و تصمیم‌گیری را در انسان کاهش می‌دهد. در این سبک به طور عمده از سازهایی چون گیتار برقی، گیتار بیس و درامز اســتفاده می‌شود و البته در شاخه‌های مختلف آن سازهای دیگری همانند ویولن، ویولن‌سل، کیبورد و گیتارهای آکوستیک نیز به کار می‌روند. سبک متال نیز به نوعی ساختار برای اعتراض یا بیان عقاید تبدیل شد و افراد زیادی با مقاصد سیاسی اجتماعی و فرهنگی و مذهبی شروع به نواختن در این سبک کردند.

معرفی انواع سبک‌ های موسیقی در جهان

موسیقی کلاسیک ایرانی سبکی پر از رمز و راز

سبک سنتی مـوسـیقـی ایرانی

تاریخ مـوسـیقـی سنتی ایرانی یا مـوسـیقـی اصیل ایرانی که با عنوان مـوسـیقـی کلاسیـک ایرانی و مـوسـیقـی دستگاهی نیز شناخته می‌شود، به سال‌ها پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. این مـوسـیقـی تا به امروز سینه به سینه در متن مردم ایران جریان داشته اســت و هر آنچه که از آن از گذشته تا امروز دلنشین‌، ساده و قابل‌فهم بوده امروز قابل دسترسی اســت. در مـوسـیقـی ایرانی نت‌های اضافه‌ای وجود دارند که مـوسـیقـی ما را از مـوسـیقـی‌های اروپائی- آمریکائی- افریقائی و حتی آسیایی هم جدا می‌کنند.

مـوسـیقـی اصیل ایرانی از تعدادی ملودی کوتاه به نام گوشه و چند نت تشکیل شده و دارای تقسیمات جزء نمی‌باشد. ملودی‌ها در واقع همان ملودی‌های محلی و روستایی سنتی ما هستند که از گوشه و کنار کشور جمع آوری شده‌اند. گوشه‌ها بر مبنای همگونی و اشتراک حالات و توالی نت‌هایشان، به مجموعه‌هایی تحت عنوان دستگاه دسته بندی می‌شوند. مـوسـیقـی سنتی ایرانی شامل هفت دستگاه (شور، سه گاه، همایون، چهارگاه، ماهور، نوا، راســت پنجگاه) و پنج آواز (ابوعطا، دشتی، افشاری، بیات ترک، اصفهان) اســت.

راک ایرانی

مـوسـیقـی راک ایرانی، از اواخر دهه چهل خورشیدی پا به عرصه وجود گذاشت. این سبک مـوسـیقـی تلفیقی از راک کلاسیـک با مـوسـیقـی سنتی ایران اســت. در مـوسـیقـی راک ایرانی نیز همانند بیشتر سبک‌های راک، گیتار الکتریک و گیتار بیس و درامز اصلیترین ساز‌ها هستند. در بعضی از گروه‌ها، کیبورد نیز وظیفه تنظیم ریتم‌ها و سمبل‌ها را بر عهده دارد. اما نکته قابل توجه این اســت که به دلیل هویت سنتی مـوسـیقـی راک ایرانی، انواع ساز‌ها و ریتم‌های سنتی و ایرانی در بیشتر اینگونه آهنگ‌ها وجود دارد. مـوسـیقـی راک ایرانی را خوانندگانی مانند کوروش یغمایی و فریدون فروغی برای نخستین بار به جامعه معرفی کردند.

خروج

معرفی انواع سبک های موسیقی در جهان

معرفی انواع سبک های موسیقی در جهان


متن مقاله : معرفی ساز آکاردئون (Accordion) | تاریخ ثبت : 1399/08/27

آكاردئون (از كلمه آلمانی Akkordeon در قرن 19 ام از Akkord به معنای آكورد موسيقي، وفاق اصوات) خانواده‌ای از سازهای بادی، ايروفون، با زبانه آزاد است كه در زبان محاوره به عنوان squeezebox شناخته میشود. به نوازنده آكاردئون، آكاردئونيست اطلاق میشود. كنسرتينا (concertina) و باندونيون (bandoneon) يا بايان از سازهای مرتبط با هم هستند و هارمونيوم و رد ارگان (reed organ) آمريكايی در يك خانواده هستند.

مقدمه‌ای بر معرفی ساز آکاردئون ؛‌

برای نواختن ساز، با فشار دادن كلاويه‌ها يا دكمه‌ها، قسمت ارتجاعی آكاردئون منبسط يا منقبض میشود كه اين امر سبب باز شدن پالت‌ها (pallets) شده و به هوا اجازه میدهد از ميان زبانه‌هايی (reeds) از جنس برنجی يا استيل جريان يابد. عبور هوا سبب ارتعاش زبانه‌ها شده و در نتيجه ايجاد صدا در داخل بدنه‌ی ساز میشود. دريچه‌هايی روی زبانه‌های مقابل هم از هر نت مورد استفاده قرار میگيرند و سبب بلندتر شدن صدای زبانه‌ها بدون نشت هوا از هر بلوك زبانه میشود. نوازنده معمولاً ملودی را روی دكمه‌ها يا كليدهای مانوال دست راست و آكومپانيمنت (ريتم يا هارمونی) متشكل از دكمه‌های آكورد باس و از پيش تعيين شده را روی مانوال سمت چپ می نوازد.

معرفی ساز آکاردئون

 

ساز آكاردئون در سراسر دنيا رواج دارد. در برخی كشورها (به عنوان مثال برزيل، كلمبيا و مكزيك) اين ساز در موسيقی پاپ (به عنوان مثال فورو (Forro)، سرتانيو (Sertanejo)، و بي-پاپ (B-Pop) در برزيل) استفاده مي شود در حاليكه در ساير نواحي (همانند اروپا، آمريكاي شمالي و ديگر كشورها در آمريكاي جنوبي) اين ساز بيشتر براي موسيقي پاپ رقص و فولك بكار مي‌رود، علاوه بر اين در موسيقی نواحی و اغلب در موسيقي فولک در اروپا، آمريكای شمالی و آمريكای جنوبی استفاده میشوند. با اين اوصاف، در اروپا و آمريكاي شمالي،  در برخی اجراهای موسيقی پاپ از اين ساز استفاده میكنند. علاوه بر اين از آكاردئون در موسيقی كاجون (cajun)، زيدكو (zydeco) و جز (jazz) در اجراهای تكنوازی و اركستر موسيقی كلاسيک استفاده میشود. پيانو آكاردئون ساز رسمی شهری سانفرانسيسكو كاليفرنيا است.           

 

قديمی ترين نام براي اين گروه از سازها هارمونيكا (harmonika)، از كلمه يوناني هارمونيكوس (harmonikos) به معناي هارمونيك و موزيكال است. امروزه نسخه‌هاي بومي با نام آكارديون بيشتر رواج دارند. اين نام‌ها به نوعي از آكاردئون كه توسط سيريل دميان (Cyrill Demian) اختراع شد، گفته می‌شود.

منبع : بیتستان

خروج

معرفی ساز آکاردئون (Accordion)

معرفی ساز آکاردئون (Accordion)


متن مقاله : معرفی و بررسی انواع سازهای زهی و هر آنچه که باید بدانید | تاریخ ثبت : 1399/08/27

سازهای زهی که به زه صدا (chordophones) هم معروف است در واقع یکی از انواع سازها به شمار می رود که صدایی که از آن تولید می شود به واسطه ارتعاش زه، تار و یا سیم تعبیه شده در آن است و این نشان دهنده این است که این نوع سازها برای تولید صدا از زَخمه یا مضراب استفاده می کنند.

 

انواع سازهای زهی

این نوع سازها که به زه صدا هم مشهور هستند به دو دسته مرکب و زخمه ای تقسیم بندی می شود که در زیر به صورت اجمالی به این دو می پردازیم. در ادامه اگر می خواهید اطلاعاتی در مورد ساز شناسی کسب کنید با بیتستان همراه باشید.

 

 • دسته اول: مرکب

این نوع زه ها یک نوع زه صدا با محملی برای زه ها و تشدید کننده ای است که در واقع جزء جدایی ناپذیر ساز هم به شمار می رود.

 

 • دسته دوم: زخمه ای

زه های زخمه ای همان طوری که از نام آن هم می توان متوجه شد دسته ای از زه ها به شمار می رود که با زخمه زدن به وسیله انگشت و یا مضراب بر عامل ارتعاش شونده، صدا تولید می شود. اگر در اجراء سازهای زخمه ای از ناخن برای ضربه زدن استفاده شود، به اصطلاح به آن ساز زخمه ای ناخنی یا finger nail pizzicato هم گفته می شود که یکی از دستگاه های معروف که به این شکل نواخته می شود، گیتار کلاسیک است.

 

تار

رایج ترین دسته بندی که می توان در دنیای موسیقی برای سازها بیان کرد سازهای زهی، سازه های کوبه ای و سازهای بادی است که هر کدام از این سازها دارای یک سری دسته بندی های متفاوت و جزئی است. به طور مثال دسته بندی سازهای زهی به صورت زیر است:

 • ساز زهی از نوع مضرابی یا زخمه ‌ای مانند سه تار و گیتار
 • ساز زهی آرشه ‌ای یا کمانه ای مانند کمانچه و ویولن
 • ساز زهی کوبه ‌ای یا ضربه ای مانند سنتور و زیلوفون
 • ساز زهی شستی ‌دار مانند پیانو

 

اجازه دهید مقداری هم در مورد انواع این سازها صحبت کنیم:

 

سازهای زهی کمانه ای یا همان آرشه ای

این نمونه از سازها در واقع به وسیله آرشه یا کمانه اقدام به تولید صدا می کند و به خاطر همین است که به آن سازهای کمانه ای یا آرشه ای هم گفته می شود و عمل به صدا درآوردن زه های این ساز به واسطه کمانه را، کمانه کشی هم می گویند. نمونه های رایج و مرسوم این نوع سازها ویولن و کمانچه است.

 

 

سازهای ضربه ای یا کوبه ای

 

ویولون سازهای زهی

 

صدا در این نوع سازهای زهی به واسطه ضربه زدن بر روی زه و یا سیم ایجاد می شود و به همین دلیل است که به آن ساز ضربه ای یا کوبه ای گفته می شود. نمونه های رایجی که می توان برای این نوع ساز ضربه ای بیان کرد پیانو و سنتور است.

 

 • سازهای مضرابی یا زخمه ای

بخش اصلی در این نوع سازهای زهی، زه یا همان سیم یا تار است، به خاطر اینکه بر اثر ارتعاش زه یا همان سیم صدا تولید می شود و اگر سیمی تعبیه شدن در ساز توسط انگشت و یا دیگر ابزارهای فیزیکی به ارتعاش در بیاید به آن ساز مضرابی یا زخمه ای هم گفته می شود. دستگاه هایی مانند گیتار، چنگ، ماندولین از جمله نمونه های این ساز به شمار می رود.

 

 • ساز زهی شستی دار

این نوع سازها همان طوری که می توان از نام آن هم متوجه شد برای نواختن از صفحه کلید استفاده می شود که از رایج ترین این سازها می توان به ارگ و پیانو اشاره کرد.

 

ویژگی های سازهای زهی یا کوردوفون ها

سازهای زهی که به کوردوفون هم مشهور است و همان طوری که در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم صدایی که در این سازها تولید می شود حاصل لرزش زه، سیم یا تار است و در کل این یعنی ارتعاش سیم در این سازها موجب تولید صدا می شود.

 

چنگ

 

برای اینکه یک صدا در سازهای زهی تولید شود از مضراب یا زَخمه استفاده می شود و در کل این دو یک ابزاری برای ضربه زدن به سیم یا زه برای تولید صدا است که توسط نوازنده ها استفاده می شود که جنس آنها می تواند متفاوت باشد ولی اکثراً از جنس فلز، چوب، پلاستیک و یا از جنس شاخ است.

 

ساختار کلی ساز زهی

به طور کلی اکثر سازهای زهی از یک شکم در انتهای ساز، یک دسته که در واقع محل قرار گرفتن انگشت های دست چپ است و یک سر که لبه های کوک در آنجا قرار گرفته، تشکیل شده است. بخش شکم در برخی دیگر از این نوع سازها دارای دو قسمت است و گاه بر روی یک یا هر دو قسمت از آن یک پوست کشیده شده است که در اکثر مواقع از پوست گوسفند استفاده می شود.

 

اجزای اصلی ساز زهی

این نوع سازها از اجزای متفاوتی تشکیل شده که در ادامه به این موارد اشاره ای کوتاه خواهیم داشت:

 • سیم یا زه (chord): جنس زه یا سیم می تواند در هر دستگاهی متفاوت باشد که به طور معمول در سازهای زهی در دو نقطه، ثابت می شود و بر اثر ضربه این سیم یا زه ارتعاش پیدا می کند و صوت ایجاد می شود.
 • دکمه (Button): یک قطعه کوچک است که در انتهای این سازها قرار دارد که سیم ها را به حالت کشیده نگه می دارد. مانند ویولن
 • زخمه یا مضراب (plectrum،pick): این دو ابزارهایی فیزیکی هستند برای زخمه زدن به ساز
 • صفحه زیر (back): به قسمت زیرین یا پشتی جبعه صوتی سازهای زهی صفحه زیر گفته می شود.
 • گل یا شبکه (Rose): به روزنه های صوتی که به طور معمول به شکل گل ساخته می شود تا بین هوای داخل جعبه صوتی و هوای خارج ساز ارتباط برقرار کند، گل یا شبکه گفته می شود.
 • پاشنه (hell یا frog): به بخشی از کمانه سازهای زهی که در دست نوازنده ها قرار دارد، پاشنه گفته می شود.
 • خَرَک ( bridge  یا ponticello): خَرَک در واقع یک قطعه کوچکی است که وظیفه اصلی آن این است که زه ها را از صفحه صوتی بالاتر نگه دارد.

خروج

معرفی و بررسی انواع سازهای زهی و هر آنچه که باید بدانید

معرفی و بررسی انواع سازهای زهی و هر آنچه که باید بدانید


متن مقاله : بررسی و شناخت بیشتر ساز داربوکا | تاریخ ثبت : 1399/08/27

داربوکا چیست؟

این ساز کوبه ای و ریتمیک در واقع از ادوات پرکاشن و نوعی درام است. در مبحث داربوکا نوازی به نام های دیگری نیز شناخته می شود.

داربوکا چیست؟ | داربوکا زدن

نام‌های دیگر داربوکا

 • گابلت درام ( Goblet Drum )
 • چَلیس درام ( Chalise Drum )
 • تارابوکا ( Tarabuca )
 • دِبوکا ( Debuca )
 • دومبِک ( Dumbec )
 • تبلا ( Tabla )
 • و غیره…

 

جنس بدنه این ساز کوبه ای معمولا از فولاد است. البته گاهی برای ساخت و آموزش ساز داربوکا از سفال نیز استفاده می شود. جنس پوست معمولا در ساز تمپو عرب با بدنه فولاد پوست مصنوعی می باشد.از پوست طبیعی برای داربوکا های سفالی استفاده می شود.البته ساز کوبه ای داربوکا با بدنه پلاستیکی و پوست مصنوعی برای افراد مبتدی نیز در بازار فروش ادوات موسیقی پیدا می شود. این قبیل ساز ها برای شروع و کسب مهارت در نوازندگی می تواند گزینه مناسبی باشد. چرا که از نظر قیمت از نمونه های فلزی و سفالی پایین تر است.

 

تاریخچه پیدایش داربوکا(داربوکا چیست؟)

تاریخچه پیدایش داربوکا یا ساز تمپو عربی به 1100 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.طبق اسناد تاریخی پیدا شده در نواحی بابل و سومر، ابتدا این ساز در این مناطق دیده شده است. این ساز در معابد و در مقیاس بزرگتری به صورت نشسته بر روی زمین نواخته می شد.در معرفی ساز داربوکا باید به این نکته اشاره داشت که می تواند از بقایا و بازمانده های درام های باستانی باشد.چرا که همواره در مراسم و معابد مذهبی در تمامی فرهنگ های باستانی ، ریتم و ضرب نقشی مهم و اساسی ایفا می کرده ! همانگونه که همچنان در کشور های آسیایی این نکته به قوت خود باقی مانده است.

   داربوکا نوازی | ساز تمپوی عربی | آموزش ساز داربوکا

 

البته این ساز که اصالت به خاورمیانه بر می گردد اکنون بخش جدایی ناپذیر موسیقی بزمی و رقص در بین فرهنگ های عربی و ترکی می باشد. تفاوت میان تکنیک های نوازندگی و ضربات انگشت در نواختن این ساز است که سبک های عربی و ترکی را از یکدیگر متمایز کرده است.در اقلیم و فرهنگ ایرانی از این ساز به عنوان تمپو یا ساز تمپوی عربی یاد می شود.کاربرد این ساز معمولا در موسیقی پاپ و ریتمیک بیشتر به گوش می رسد. البته در موسیقی های تلفیقی و سنتی نیز کاربرد دارد. اما نقش اساسی آن در موسیقی نواحی جنوب ایران یا به اصطلاح ” بندری ” بیشتر محسوس است.

 

نکته قابل توجه

امروزه این ساز به یک ساز چند فرهنگی تبدیل شده که در نواحی هند ، آفریقا ،  اروپا و حتی در کشور های غربی نیز کاربرد دارد. اکثر تنظیم کننده های موسیقی سبک الکترونیک نیز از این ساز زیبا و ریتمیک در آثار خود استفاده می کنند.

 

لوپ ساز داربوکا

داربوکا چیست؟ با پیشرفت تکنولوژی و ورود تجهیزات کامپیوتری همچنین در آموزش ساز داربوکا، در ساخت آثار موسیقایی، ساز تمپو عرب نیز در قالب لوپ هایی از پیش ضبط شده فرایند بکارگیری صدای این ساز در تنظیم را بسیار ساده و قابل دسترس برای همگان نمود.

منبع : بیتستان

خروج

بررسی و شناخت بیشتر ساز داربوکا

بررسی و شناخت بیشتر ساز داربوکا


متن مقاله : نگاه اجمالی به پیانو و هر آنچه که در رابطه با آن باید بدانید | تاریخ ثبت : 1399/08/24

پیانو که در ویکی پدیا به پیانو فورته (Pianoforte) هم مشهور است در اصل یکی از ابزارهای بسیار مهم در تولید موسیقی به شمار می رود که دارای کلیدهای متعددی است و اگر اغراق نباشد مادر تمام سازها هم به شمار می رود و صدایی که از این دستگاه به گوش می رسد به جهت برخورد چکش ها با سیم هایی است که داخل جعبه چوبی و در پشت جعبه تعبیه شده است. در ضمن برای آنکه بتوانید اطلاعات بیشتری در مورد خرید آلات موسیقی کسب کنید وارد لینک آبی رنگ شوید.

 

با فشار دادن هر کلید روی دستگاه پیانو چکش ها به حرکت در می آیند و به سیم هایی که در پشت جعبه تعبیه شده است برخورد کرده و صدایی دلنشین را از خودشان خارج می کنند. سیم های دستگاه پیانو به صفحه صدا متصل هستند که در واقع نقش تقویت کننده صدا را هم بر عهده دارند.

 

پیانوهایی که امروزه تولید و روانه بازار می شود دارای 88 کلید هستند که 36 کلید سیاه و 52 کلید سفید روی آن تعبیه شده است که قابلیت تولید فرکانس هایی بین 20 تا 5 هزار هرتز را دارند. نکته جالب توجه در مورد این دستگاه این است که به علت وجود گستره صدایی این دستگاه، بیشتر برای نت نویسی سعی می شود از دو کلید F4 و G استفاده شود. اما قبل از هر چیزی اجازه دهید مقداری هم در مورد تاریخچه این دستگاه دلنشین صحبت کنیم:

 

تاریخچه استفاده از پیانو از دیرباز تاکنون

این دستگاه منحصر به فرد که صدایی بسیار دلنشین در خودش نهفته دارد برای اولین بار در سال 1709 میلادی توسط شخصی بنام بارتولومئو کریستوفوری که اصلیتی ایتالیایی داشت، طراحی و ساخته شد. اشخاص به هنگام نوازندگی با پیانو با وارد کردن ضربات ملایم صداهایی ملیح، آرام، دلنشین و دوست داشتنی را دریافت خواهند کرد و صد البته با وارد کردن ضربات محکم تر صداهایی بم دریافت خواهند کرد و همین قابلیت باعث شده تا پیانو بسیار مورد توجه آهنگسازان قرار بگیرد.

 

دستگاه پیانو

 

ساختار کلی پیانو

اگر اطلاعات کافی در مورد ساختار کلی پیانو داشته باشید قطعاً به هنگام خرید و یا مواقعی که از آن استفاده می کنید می تواند کمک بسیار بزرگی به شما بکند. در واقع این نوع دستگاه های موسیقی از نظر شکل ظاهر به دو نوع گرند و دیواری دسته بندی می شود و این دو تفاوت های زیادی هم با یکدیگر دارند.

 

به طور مثال گرند پیانو (Grand Piano) که در فارسی به پیانو رویال یا بزرگ هم مشهور است، سیم ها به صورت افقی در این دستگاه قرار دارد و چکش ها از زیر به سیم ها ضربه وارد می کنند و بیشترین مورد استفاده از این دستگاه ها در سالن های کنسرت و ارکست های بزرگ است که صداهایی پرطنین و باشکوهی را از خودشان خارج می کنند.

 

اما در پیانو دیواری (Upright Piano) که به آن پیانو کوچک هم گفته می شود و نسبت به نوع قبلی یک مقدار کم حجم تر و ارزان تر است و به همین دلیل است که اکثراً از این دستگاه در منزل مورد استفاده قرار می گیرد. سیم هایی که در این دستگاه موسیقی قرار دارد به صورت عمودی قرار گرفته و چکش ها از جلو به این سیم ها ضربه وارد می کنند.

 

قالب و چارچوب کلی دستگاه پیانو

موردی که می توان در مورد قطعات پیانو بیان کرد این است که آن چیزی که قطعات این دستگاه را در خودش نگهداری می کند به فریم یا قاب مشهور است که عموماً جنسی از چوب دارد و گاهاً دیده شده که برای اینکه استحکام این دستگاه بیشتر شود از میله های آهنی هم در میان چوب ها استفاده شده است. به طور مثال فریم های پیانو گرند در قسمت زیر دستگاه و فریم پیانو دیواری در قسمت پشت این دستگاه قرار دارد.

 

چهارچوب دستگاه پیانو

 

صفحه چدنی (Cast-Iron Plate)

همان طوری که در پاراگراف قبلی هم به این موضوع اشاره کردیم عموماً از چوب برای ساخت پیانو استفاده می شود اما به مرور زمان برای اینکه استحکام آنها بیشتر شود از فلز هم در بدنه این دستگاه استفاده شد. هم اکنون هم این دستگاه های موسیقی از یک صفحه چدنی استفاده می کنند که از مقاومت زیادی هم برخوردار است و این قابلیت را دارند که از فشاری که بر سیم ها وارد می شود، مراقب نمایند.

 

یکی از قابلیت های این صفحه چدنی قابلیت کوک پیانو به استاندارد A-440 (نت لا با فرکانس ۴۴۰ هرتز) است. در واقع میزان فشاری که سیم ها در پیانو گرند یا دیوار متحمل می شوند برابر است با 70 کیلوگرم و اگر مجموع 230 سیم که در این دستگاه وجود دارد را در نظر بگیریم حدود ۱۸ تن (۱۸۰۰۰ کیلوگرم) فشار وارد می کند و اگر این صفحه چدنی در کار نباشد قطعاً این میزان فشار می تواند به سیم ها می تواند صدمات جبران ناپذیری را وارد کند.

 

ساند بورد (Sound Board)

مسئولیت تقویت، پخش صدای تولید شده و رزونانس توسط سیم‎ها‎  بر عهده ساند بورد قرار دارد. ساند بورد در واقع تشکیل شده از یک صفحه چوبی با قطر 10 میلیمتر است که قطعات بلند چوبی به صورت نوار مانند روی این قسمت نصب شده که به اصطلاح به آنها پل یا بریج (Bridge) هم گفته می‎شود. در واقع پل یا همان بریج سر سیم های پیانو را نگهداری می کند و این در حالی است که سر دیگر سیم ها به بخشی دیگر به اسم سیمگیرها متصل شده است.

 

اکشن (Action) در پیانو

این بخش به مرکز یا همان قلب پیانو مشهور است که قطعاتی مانند اهرم های تکرار، دمپرها، کلیدها، چکش ها و غیره را در خودش قرار می دهد. این قطعات بر روی یک قاب آهنی و بر روی یکدیگر قرار گرفته اند.

 

نگهداری از پیانو

یکی از نکات مهمی که نبایستی فراموش کنید این است که برای مراقبت از پیانو حتماً آن را در دمای متعادل و بدون رطوبت قرار دهید به خاطر اینکه تغییرات احتمالی و ناگهانی دما و رطوبت می تواند به انبساط و یا انقباض ساند بورد منجر شود و این مورد در نهایت منجر به تغییر کوک و یا ترک برداشتن آن خواهد شد.

شرایط نگهداری از پیانو

 

انواع پیانو

این نوع دستگاه ها به انواع مختلفی دسته بندی می شوند که به صورت تیتروار به چند مورد آن اشاره می کنیم:

 • اسپینت
 • کنسول
 • دیجیتال
 • بزرگ
 • گرند
 • دیواری
 • ارگ
 • کیبورد الکترونیکی (Electronic Keyboard)

منبع:بیتستان

خروج

نگاه اجمالی به پیانو و هر آنچه که در رابطه با آن باید بدانید

نگاه اجمالی به پیانو و هر آنچه که در رابطه با آن باید بدانید


متن مقاله : معرفی ساز ویولن و انواع آن | تاریخ ثبت : 1399/08/24

ساز ویولن نوعی ساز آرشه ای و زهی است. آین ساز یکی از کوچکترین اجزای ساز های آرشه ای و زهی می باشد. ساز ویولن اصلیتی ایتالیایی دارد. ساز ویولن به یکی از سخت ترین ساز ها برای نواختن مشهور است که نواختن آن بسیار سخت می باشد. ساز ویولن سازی است که با صدای لطیف و زیبای خود طرفداران زیادی را جذب خود کرده است‌. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد ساز شناسی کسب کنید وارد بخش مربوطه شوید.

 

این ساز برای نواختن اکثر مواقع بر روی شانه چپ نوازنده قرار میگیرد و نوازنده با آرشه ای که در دست دارد شروع به نواختن این ساز می کند.کوک های ساز ویولن از زیر به بم به ترتیب به این شکل میباشد؛ سیم اول (می)، سیم دوم (لا)، سیم سوم (ر)، سیم چهارم (سل) می باشد‌.

 

ساز ویولن

 

سازندگان ویولن

از اولین سازندگان ساز ویولن می توان به گاسپارو برتولتی که اهل ایتالیا بود اشاره کرد که او را مخترع و سازنده ساز ویولن می دانند.یکی از مشهور ترین شاگردان گاسپارو آندره آماتی بود که او خود بهترین نوازنده و سازنده در دوران خود بود و سپس او شاگردی به آنتونیو استرادیواری پرداخت که به بهترین سازنده ساز ویولن در جهان مشهور شد و نان او آن به جهان شد. تا کنون فردی همچون او با استعداد و خلاق نبود و استعداد او را شخصی نداشت نه تنها بتواند ویولنی زیبا بسازد و اگر هم می توانست نمی توانست با ساز ویولن ساخته شده توسط آنتونیو رقابت کند.

تاکنون چندین دهه از اختراع اولین نمونه ساز ویولن توسط گاسپارو گذشته است در این زمان تحقیقات زیادی در علم شیمی و فیزیک شده است اما نه تنها نتوانسته اند تغییری در ساختار ساز ویولن بدهند بلکه نتوانسته اند راز های و رموز سازندگان قدیمی این ساز را کشف کنند. در ضمن برای کسب اطلاعات مرتبط با خرید آلات موسیقی با بیتستان همراه شوید.

 

سازندگان ویولن

 

تاریخچه ساز ویولن

ساز ویولن به قرن ۹ میلادی در اروپا بر می گردد. بعضی از افراد اعتقاد دارند که ساز ویولن تکمیل شده و ارتقا یافته ساز رباب می باشد که از کشور های غربی آمده است اما این نظر تا حدودی غلط می باشد همانطور که گفته شد ساز ویولن را گاسپارو ساخت که هیچ کسی نتوانست آن را تغییری دهد  و یا شکل آن بسازد پس این اثبات می کند که ساز ویولن سازی مستقل می باشد یعنی تکمیل شده سازی نمی باشد.

عده ای از دانشمندان معتقد اند که ابتدا ویولن دارای سوراخی در وسط بود که به مرور زمان آن سوراخ حذف شد و همچین تعداد سیم های آن تغییر کرد و ویولن های امروزی ایجاد شدند.

ابتدا ویولن سازی ساده بود که در ابتدای قرن یازدهم میلادی ویولن تکامل بزرگی یافت و به صورت وسیع گسترش یافت. همانطور که گفته شد اولین سازنده ساز ویولن گاسپارو برتولتی بود که به آن نیز اشاره شد که انجام سازی با علاقه و عشق ساخته بود که کسی نمی توانست مانند آن را بسازد.قابل توجه است که گاسپرو شاگردان زیادی پرورش داد با اینکه همه را بسیار خوب پرورش داده بود اما تاکنون کسی نتوانسته مانند آن را بسازد.

 

تاریخچه ساز ویولن

 

بخش های ویولن

ساز ویولن از ۵۸ قطعه ساخته شده و وزن آن حدود ۴۰۰ گرم می باشد.

 

ساز ویولن از بخش های زیر تشکیل می شود؛

آرشه؛ ترکه ای چوبی است که رشته های موی دم اسب در طول آن کشیده شده و دو طرف آن ثابت است.

 

جعبه طنینی ویولن؛ جعبه ای است که از سه بخش صفحه رویی، صفحه زیرین و زوار های دور ویولن تشکیل شده است.در این ساز گریف از جنس آبنوس برای بالا بردن ضریب مقاومت و استقامت استفاده می شود همچنین خرک آن از جنس افرا می باشد.

 

خرک؛ خرک پلی میان و مابین سیم های ویولن می باشد. نقش خرک در ویولن ، نگه داشتن سیم های ویولن در ارتفاع خاص و مخصوص خود، تقسیم راه سیم ها، و عبور از جعبه طنینی ویولن است.

 

گریف؛ همانطور که گفته شد گریف از آبنوس ساخته شده است در امتداد و طول دسته ویولن چسبیده شده است و به سمت جعبه صدا ویولن می رود. گریف بخشی است که نوازنده سیم را با دست خود به آن قسمت میچسباند و به این شکل طول سیم ها را کوتاه می کند و می توان نت های مختلف را نواخت.

 

سیم گیر ویولن؛ سیم گیر از جنس آبنوس، رُزوود یا باکسوود ساخته شده که در فاصله اندکی از خرک تا انتهای تنه ویولن کشیده شده است. که با زهی از جنس نایلون، رشته های فلزی منعطف و رشته های کربنی و یا الیافی ساخته می شود. قابل ذکر است به دکمه ای در پایین ویولن تعبیه شده بند می گویند‌.

 

زه ویولن؛ سیم زه همانطور که گفته شد از رشته های بلند و شسته شده الیافی یا کربنی و عاری از هر گونه جرم و پرز با هنر و استعدادی خاص در ضخامت های بسیار دقیق تابیده می شود. (به وسیله دست تابیده و ساخته می شود.) این سیم ها قابلیت های صدایی فراوانی دارند و موقعیت یک اجرای خاص و ستودنی را ایجاد می کند.

 

انواع ویولن

 

انواع ویولن

همانطور که گفتیم ویولن جز سازهای زهی و آرشه ای می باشد. ما در اینجا می خواهیم شما را با انواع این ساز آشنا کنیم و در مورد آنها به صورت اختصار توضیح دهیم.

 

ویولن الکتریکی

ویولن های الکتریکی یک سیستم خروجی صدا دارند که بدنه این ویولن ها نیز به صورت فلزی می باشد که ظاهری عجیب را ایجاد کرده است. ویولن الکتریکی توسط اسمیت اولین بار در سال ۱۹۲۰ میلادی ساخته شد و واردذ بازار ها گشت.

این ویولن همچنین در موسیقی های راک، پاپ نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این ویولن ها بدنه فلزی و غیر عادی دارند که با تماشا به ساختار آنها میتوان فهمید همانند ویولن های آکوستیک نیستند.  قابل ذکر است که ویولن های الکتریکی می توانند سیم های بیشتری نسبت به ویولن های معمولی و آکوستیک داشته باشند.

 

ویولن آلتو

این نوع ساز از نظر ساختمان و شکل قرار گیری سیم ها همانند ویولن آکوستیک می باشد و بیشتر در همنوازی هایی همچون سمفونیک و نظایر آن استفاده می شود. به این ویولن آلتو، ویولا نیز می گویند. تنها تفاوت بزرگ ویولن آلتو این است که چند سانتی متر از ویولن بزرگ تر است و تفاوت دیگری ندارد.

خروج

معرفی ساز ویولن و انواع آن

معرفی ساز ویولن و انواع آن


متن مقاله : گیتار آکوستیک و آشنایی کامل با انواع مدل آن | تاریخ ثبت : 1399/08/24

گیتار آکوستیک یکی از وسایل موسیقی است که طرفداران بیشماری را به سمت خودش جذب کرده و صدایی که از سیم های این نوع گیتار خارج می شود یک صدای دلنشین و خاص است که فقط به خاطر بدنه چوبی و تو خالی آن است که صدا را تا حد خیلی زیادی تقویت می کند. در ضمن برای آنکه بتوانید اطلاعات بیشتری در مورد ادوات و خرید آلات موسیقی کسب کنید وارد لینک آبی رنگ شوید.

 

در این نوع گیتار شش سیم فلزی وظیفه تولید صدا را بر عهده دارند و همان طوری که گفتیم صدایی که از گیتار آکوستیک خارج می شود به خاطر بدنه چوبی و همچنین تو خالی آن است. از نظر شکل ظاهری گیتار آکوستیک شباهت زیادی به گیتار کلاسیک دارد اما سیم هایی که در این نوع گیتار وجود دارد فلزی است و از همه مهم تر اینکه کاسه صدای آن هم بزرگتر از گیتار کلاسیک است و شاید یکی از دلیل هایی که صدای این نوع گیتار دارای یک زنگ خاص و دلنشین است به خاطر همین کاسه باشد.

 

تفاوت های دیگر بین گیتار آکوستیک و گیتار کلاسیک

اگر بخواهیم به دیگر تفاوت های بین این دو گیتار بپردازیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 

 • تفاوت اول: تفاوت در صدا

در گیتار آکوستیک صدایی که از دستگاه موسیقی خارج می شود صدایی تیزتر و بلندتر به نسبت گیتار کلاسیک است و از آن طرف صدای گیتار کلاسیک صدایی آرام، خوش طنین و روح نواز است.

 

 • تفاوت دوم: تفاوت هایی که در جنس سیم ها وجود دارد

تعداد سیم های گیتار آکوستیک شش عدد است که جنس آنها همان طوری که در بالا بیان کردیم از جنس فلز است. اما در گیتار کلاسیک سه سیم از جنس فلز تنیده شده حول یک محور ابریشم و سه سیم از جنس نایلون فشرده شده است.

 

 • تفاوت سوم: تفاوت ها در شکل ظاهری

 

 

 

از نظر شکل ظاهری نیز این دو گیتار تفاوت هایی با هم دارند. به طور مثال در تصویر بالا سردسته سمت راست مربوط به گیتار آکوستیک و سردسته گیتار سمت چپ هم مربوط به گیتار کلاسیک است و یک نکته دیگر اینکه در گیتار آکوستیک بدنه به نسبت گیتار کلاسیک بزرگتر و باریک تر و سیم ها به یکدیگر نزدیک تر هستند. به همین دلیل برای نواختن تکنیک هایی مانند باره گرفتن، استفاده از این ساز خیلی راحت تر است و حتی دیده شده که تکنیک هایی با این گیتار قابل اجرا است که به هیچ عنوان قابلیت اجرایی با گیتار کلاسیک را ندارد.

 

 • تفاوت چهارم: سبک موسیقی

سبک هایی که می توان با گیتار آکوستیک نواخت شامل سبک های بلور، کانتری، راک، فولک و متال است اما در گیتار کلاسیک فقط می توان به سبک کلاسیک، موسیقی نواخت.

 

انواع و اقسام گیتار آکوستیک

باید عنوان کنیم که بر اساس ساختار، گیتار آکوستیک به دو نوع نایلونی و فلزی و همچنین نسخه جدید آویشن دسته بندی می شود و صدای ارتعاشاتی که از سیم های این نوع گیتار در جعبه صدا به بیرون منتقل می شود به صورت کاملاً طبیعی هم تقویت می شوند. اما اجازه دهید یک مقدار در مورد دیگر انواع این نوع گیتارها صحبت کنیم:

 

 • گیتار آکوستیک از نوع نایلونی

در گیتار نایلونی سه سیم پایینی از جنس نایلون و سه سیم بالایی از جنس فلز است و همچنین برای نواختن ساز در سبک های فلامنکو، کلاسیک و پاپ از این گیتار استفاده می شود و به همین دلیل است که به این نوع گیتار، گیتار کلاسیک و یا گیتار فلامنکو (اسپانیش) نیز گفته می شود.

 

تفاوت میان گیتارها

 

در گیتار آکوستیک نایلونی شما معمولاً شاهد ۶ سیم و ۱۲ نیم پرده یا باره هستید. گیتار اسپانیش که به گیتار فلامنکو هم مشهور است از نظر ساختار ظاهر شبیه به گیتار کلاسیک است اما صدایی که از گیتار اسپانیش خارج می شود یک مقدار متفاوت تر و زنگ دارتر است.

 

 • گیتار آکوستیک از نوع فلزی

سیم هایی که در این گیتار وجود دارد از جنس فلز است و به همین دلیل به آن گیتار آکوستیک گفته می شود که همان طوری که در بالا به این موضوع اشاره کردیم از این گیتار بیشتر در سبک های جاز، بلوز، کانتری و راک استفاده می شود. مورد دیگری که می توان برای این نوع گیتار بیان کرد این است که این گیتارها دارای 14 نیم پرده است و صدای شفات تر اما خشن و تیزتری دارند.

 

 • گیتار آویشن

نسل جدید گیتار آکوستیک به گیتار آویشن معروف است که کاسه صدای آن از جنس PVC است. اولین مدل های این نوع گیتار در دهه 50 میلادی تولید و روانه بازار شد و صدایی که از این نوع گیتار خارج می شود چیزی شبیه به گیتار الکتریک و آکوستیک است و در کل صدای بدون پیکاپ آن شبیه به گیتار آکوستیک است.

تغییراتی که در سوراخ صدای این نوع گیتارها ایجاد شده باعث شده تا ظاهری بسیار زیبا و صد البته منحصر به فردی را تشکیل دهند که بیشتر در کنسرت هایی که مشکل فیدبک در صداهای بالا در دستگاه های آمپلی فایر به وجود می آید، استفاده می شود.

 

گیتار آکوستیک ۱۲ سیم

 

 

نوع دیگری از گیتار که شبیه به آکوستیک است به گیتار آکوستیک 12 سیم شهرت دارد و تفاوت آن با نوع آکوستیک این است که دارای 12 سیم برای نواختن آهنگ است و هر دو سیم دارای یک کوک هستند که با یکدیگر نواخته می شود و همین دلیلی می شود که صدای تولید شده از آن بالاتر از نوع آکوستیک باشد.

همین مورد باعث شده تا از این گیتار برای اجرای ریتم های مناسب در موسیقی استفاده شود و از آن طرف از این گیتار برای نواختن سولو استفاده نمی شود. نکته مهمی که می توان در مورد گیتار آکوستیک 12 سیم بیان کرد این است که نواختن با این گیتار به تمرین فراوان و قدرت زیادی نیاز دارد.

 

معیارهایی برای انتخاب یک گیتار آکوستیک

سه نکته اصلی برای این مورد باید مد نظر داشته باشید که در زیر به این نکات اشاره خواهیم کرد:

 • کیفیت گیتار بایستی متناسب با قیمت آن باشد: حتماً به این فاکتور مهم توجه کنید که گیتار بایستی از کیفیت لازم به همراه قیمت مناسب برخوردار باشد.
 • نظرات استاید، هنرجویان و اشخاصی که از این گیتار استفاده کرده اند، خیلی مهم است: نظرات دیگر افراد با تجربه در مورد گیتاری که قرار است خریداری کنید می تواند کمک بسیار بزرگی به شما کند.
 • گیتار از ظاهر و زیبایی خاصی برخوردار باشد: هر چه گیتار از زیبایی خاصی برخوردار باشد به طور حتم انگیزه شما برای نواختن هم بیشتر خواهد شد.

 

منبع:بیتستان

خروج

گیتار آکوستیک و آشنایی کامل با انواع مدل آن

گیتار آکوستیک و آشنایی کامل با انواع مدل آن


متن مقاله : معرفی و بررسی انواع ساز سنتور | تاریخ ثبت : 1399/08/19

پیشینه ساز سنتور

همانطور که گفته شد ساز سنتور یکی از قدیمی ترین ساز های زهی ایرانی می باشد. ما در اینجا تاریخچه این ساز را به صورت کامل توضیح می دهیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد خرید آلات موسیقی هم می توانید وارد بخش مرتبط شوید.

قدیمی ترین نشانه ای که از این ساز در دست است سنگ تراشی و کنده کاری های بابلیان و آشوریان در ۵۵۹ سال قبل از میلاد مسیح است. در این کنده کاری ها صف تشریفاتی بزرگی به افتخار بزرگداشت آشور برپا شده است همچنین در این کنده کاری ها سازی که شباهت زیادی به سنتور داشت توسط موسیقی دانان آشوری نواخته می شد.

مشخص نیست که ساز سنتور اولین بار در کدام کشور ساخته شده و استفاده می شده است. اما آنچه از شواهد و مدارک حاکی است، نشان دهنده آشنایی ایرانی های پیش از اسلام با این ساز بوده است که به سنتور در آن زمان به دلیل صدای خاصی که داشت کونار می گفتند.

 

پیشینه ساز سنتور

 

نکته قابل توجه

مراغه ای نیز پس از اسلام ساز طوفان را که شباهت زیادی به سنتور داشت معرفی کرد و تنها تفاوت طوفان با سنتور در تعداد سیم های آن، نحوه ی بسته شدن سیم ها و نحوه کوک شدن سیم های آن می باشد.

برخی از پژوهشگران بر این عقیده اند که سنتور از ایران به سایر کشور های آسیایی رفته است چنانچه امروزه نیز نمونه های مشابه ای از این ساز را میتوان در کشور های ترکیه، پاکستان، تاجیکستان، عراق، مصر، ویتنام، چین، سوریه، هند و یونان مشاهده کرد که در کتاب های تاریخی یونان نیز به نواخته شدن این ساز در مجالس عروسی و سلطنتی اشاره شده است.

 

همچنین شگفت انگیز نیست زمانی که اولین پیانو ساخته شده به دست سرور الملک، سنتور نواز و موسیقی دان امیرکبیر رسید در همان هنگام بدون آموزش شروع به نواختن پیانو نمود و پس از آن در مورد آن گفت: این ساز در دستگاه ماهور کوک شده است که سرور الملک نیز آن را در مدت زمان کوتاهی در دستگاه ماهور و شور آن را کوک نمود و آن را نواخت. می توان دلیل این را این دانست که سنتور پیش از پیانو و ساز های دیگر ساخته شده است و در دستگاه شور و ماهور کوک شده است و همچنین می توان گفت که این دو دستگاه موسیقی توسط ایرانیان ابداع شده و به عنوان دو دستگاه مشهور در دنیا به کار می روند.

 

تاریخچه سنتور بر اساس مدارک و اسناد

بر پایه اسناد و مدارک موجود آنچه که ما به نام سنتور در اختیار داریم در واقع سنتوری است که ۱۵۰ سال پیش (زمان قاجار) با شکل و شمایل کنونی در اختیار هنرمندان ایرانی قرار دارد. چنانچه سنتور های محمد صادق که نخستین نمونه سنتور می باشد را نیز می توان در اینجا نام برد.

قابل ذکر است این ساز در اواخر دوران قاجار تقریبا رو به فراموشی و نابودی بود به شکلی که افرادی كه این ساز را می نواختند و می آموختند و ساز هایی همچون کمانچه، تنبک و تار جای این ساز را گرفته بودند.

 

تاریخچه سنتور بر اساس مدارک و اسناد

 

انواع ساز سنتور

سل کوب و لا کوک رایج ترین، مشهور ترین و پر استفاده ترین سنتور در ایران محسوب می شوند و مدرسین این ساز آنها را به هنرجویان و علاقه مندان به این ساز معرفی می کنند. اما قابل ذکر است که به غیر از این انواع رایج، انواع دیگری از این ساز در ایران ساخته می شوند که از نظر تعداد خر‌ک ها، ابعاد کلاف ها و… با نوع رایج متفاوت هستند.

از جمله ساز های ۱۰، ۱۱ و ۱۲ خرک از این نوع هستند. وقتی از ساز ۱۲ خرک صحبت به میان آید بدین معنی می باشد که در هر یک از ردیف های سفید و زرد ۱۲ خرک وجود دارد به شکل ساده تر در مجموع ۲۴ خرک موجود می باشد. روش کوک کردن این نوع با سنتور نوع ۹ خرکی کاملا متفاوت می باشد‌.

 

ما در اینجا به انواع این ساز نیز اشاره مختصری خواهیم کرد.

 

نوع لاکوک

این نوع از سنتور که امروزه بسیار رواج یافته است ساز لا کوک می باشد که بیشتر از آن در بداهه نوازی و تکنوازی استفاده می شود. این نوع از ساز در مقایسه با نوع سل کوب از صدای زیر تری برخوردار است و همچنین از نظر پرده و کوک با هم متفاوت می باشند.

 

نوع سی کوک

نوع دیگری از این ساز می باشد که که ابعاد آن از لاکوک  کمتر می باشد و نحوه قرار گیری سیم ها نیز در آن اندکی متفاوت می باشد.

 

نوع کروماتیک

نوع دیگری از این ساز می باشد که دارای سه اکتاو و نیم می باشد و در کار های ارکستری به کار می رود و بسیار رایج می باشد. کلیه سیم های این نوع ساز سه تایی است و نت خوانی در این نوع ساز در کلید سل است و روی خط دوم می باشد.

 

نوع کروماتیک

 

نوازندگی در ساز سنتور

نوازندگی این ساز به وسیله دو چوب نازک که به آن زخمه یا مضراب می گویند صورت می گیرد یعنی این دو چوب به عنوان واسطه ای میان دست و سیم های این ساز محسوب می شود. مضراب از ۴ قسمت عمده به نام های ساقه، حلقه، سر مضراب و دم تشکیل می شود.

در هنگام نواختن این ساز انگشتان دست با قاعده خاصی در حلقه مضراب قرار میگیرد و بدین شکل با حرکات چرخشی دست نوازنده و برخورد کردن با سیم های ساز نواخته می شود. معمولا در بعضی مواقع به مضراب نمد میچسباند که باعث لطیف شدن صدای ساز می شود.

سنتور یک ساز زهی مشهور ایرانی می باشد که در کتاب های فرهنگ لغت نیز از آن به نام سنتور یاد شده است. سنتور یک ساز ذوزنقه ای شکل با سیم های بسیار است که به وسیله ی دو عدد زخمه چوبی نواخته می شود. این ساز در موسیقی های قدیمی و سنتی بسیار استفاده می شود و افراد زیادی به صدای این ساز علاقمند هستند. سنتور ۸ خرکی رایج ترین نوع سنتور می باشد که دارای ۷۲ سیم می باشد.

ساز سنتور سازی ایرانی می باشد که عده ای ساخت آن را به فارابی نسبت داده اند. سنتور بر اساس پژوهش ها و بررسی ها یکی از کهن ترین و قدیمی ترین ساز های ایرانی می باشد.

ساز سنتور

خروج

معرفی و بررسی انواع ساز سنتور

معرفی و بررسی انواع ساز سنتور


shadow

مارا دنبال کنید در